Posted by on Cze 11, 2013

 

 

Działająca od 1988 roku w Toronto Fundacja Władysława i Nelli Turzańskich przyznała po raz dwudziesty nagrody za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury polskiej.

Laureatami za lata 2011–2012 zostali: Tomasz Burek (Polska), Artur Daniel Liskowacki (Polska), Andrzej Pityński (USA) i Ewa Stachniak (Kanada).

Z listu Prezesa Fundacji, Pani Ewy Szozdy:

… Nie jest przypadkiem, że Pani książki znajdują się na licznych listach bestsellerów czołowych pism w Ameryce i Europe. Zadecydowały o tym ich podstawowe walory: wysoki kunszt formy, wielki rozmach epicki, żywa narracja, bogaty, plastyczny i wyczulony na szczegół przedstawianej epoki język, a wszystko to połączone z imponującą wiedzą o losach fascynujących postaci i egzotycznych dla zachodniego czytelnika państw Europy–Polski i Rosji.

Można by i trzeba Pani angielskojęzyczną twórczość oceniać w katagoriach czysto artystycznych, ale także, jako rzadki fenomen narodzin pisarza w nowym dla niego kręgu kulturowym. Nie sposób także pominąć faktu, że jest Pani równocześnie pisarką ukształtowaną w kulturze polskiej, której wartości dziś, w postaci swych szeroko czytanych i podziwianych książek, przekazuje Pani czytelnikom różnych tradycji, krajów i kultur.

 

Ewa Stachniak – pisarka, anglistka, wykładowczyni akademicka należy do nielicznych autorów urodzonych i wychowanych w Polsce, których anglojęzyczna twórczość zdobyła uznanie krytyki i podbiła publiczność czytelniczą wielu krajów świata. Po przyjeździe do Kanady w 1981 roku i obronie pracy doktorskiej poświęconej pisarstwu Stefana Themersona (na Uniwersytecie McGill w Montrealu), przez dziesięć lat (1988-2008) wykładała komunikację interkulturową w Sheridan College (Oakville, Ontario). To jednak nie praca naukowa, lecz literatura miała przynieść jej największe sukcesy. Już pierwsza powieść Necessary Lies (Konieczne kłamstwa), opowiadająca historię polskiej emigrantki znad Odry, uznana została za najlepszy debiut powieściowy Kanady roku 2000 i otrzymała prestiżową nagrodę Amazon.ca/Books in Canada First Novel Award. Entuzjastycznie przyjęte zostały także jej następne powieści: Garden of Venus (2005, Ogród Afrodyty), Dysonans (2009, wydana dotychczas tylko w wersji polskiej) i The Winter Palace (2012, Katarzyna Wielka. Gra o władzę). Przetłumaczone na kilkanaście języków (m. in. włoski, grecki, hiszpański, holenderski, niemiecki, turecki, ukraiński, rumuński i polski), znalazły się na listach bestsellerów wielu renomowanych pism w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Niemczech. Powieści Ewy Stachniak, oparte na motywach zaczerpniętych z historii Polski i Rosji, zdobywają czytelników nie tylko kunsztem formy, żywą narracją, plastycznym, wyczulonym na szczegół przedstawianej epoki językiem, ale także bogactwem wiedzy o mało znanych losach postaci i państw Europy, stając się tym samym zajmującą lekturą dla czytelników różnych tradycji, krajów i kultur.

Za Radę Dyrektorów Ewa Szozda Prezes

Toronto, dnia 1 czerwca 2013 r.